Přehled technologií 2017/2018 Boty

Infrared technology

   - umožňuje rychle a bez poškození boty individuálně vytvarovat skelet boty.

Custom cork fit technology

   - umožňuje rychle a opakovatelně tvarovat vnitřní botičku

Components

   - použití šroubovacího hardware kdekoliv je to možné (přezky, canting, power strap, vyměnitelné části..) 

 

 

 

 

 

 

 

 

Přehled technologií 2015/2016


 

Technologie - Lyže

Nordica - lyzeCAMROCK technology

Typologie profilů lyží podle jejich kontaktních bodů v závislosti na typu prohnutí
Základní typy prohnutí lyže:

1.    CAMBER: Klasické prohnutí lyže ∩ – Camber dělá onu mezeru mezi lyžemi, když se spojí skluznicemi k sobě. Kontaktní body s povrchem jsou u špice a paty lyže. Hlavní předností je stabilita v rychlosti a preciznost na tvrdých površích

2.    ROCKER: nová technologie použitá u lyží relativně nedávno. Přesný opak Camber – tzv. banán. Tvar prohnutí do U. Kontaktní bod s povrchem se blíží ke středu lyže. Tento tvar prohnutí se využívá spíše u freeridových modelů, u kterých se předpokládá jízda v hlubším sněhu – Rocker zlepšuje nadnášení (plavání) na sněhu a ulehčuje zatáčení na měkkých površích (v prašanu)
Camrock je kombinace obou předchozích – podle typu lyže se liší i poměr Camber a Rocker

ALL MOUNTAIN (EARLY RISE PROFIL)

     

All Mountain camRock! technologie posouvá tradiční kontaktní bod na špičce lyže o 25% dále, čímž vytváří malý rocker, který pomáhá camberu pod nohou. Early rise profil zaručuje lepší nadnášení v hlubokém sněhu, rychlost a manévrovatelnost v měkkém sněhu a výrazně lehčí iniciace oblouku za všech sněhových podmínek.              

                                                                                                                        

 

RAPID RACE PROFIL

    

Díky agresivnímu profilu špičky je velmi jednoduché zahájit oblouk a velmi rychle zapojit celou geometrii lyže již od začátku zatáčení. Redukovaný (lineární) sidecut na špičce lyže dovoluje lyži přímější a čistější průjezd obloukem a zabraňuje přetáčení. Díky rapid race profilu je lyže rychlejší a jede čistější a přímější oblouk.

                                                                                                                      

RECREATIONAL

       

Tzv. transfer zóna kombinuje all mountain rocker s nově vyvinutou geometrií, která nechává svoji nejširší část lyže 5× delší, než je tomu u tradiční lyže. Profil lyže a její geometrie pracují společně a poskytují výhody rockeru bez ztráty dynamické energie tradičních prohnutých lyží. Transfer zóna na špičce lyže umožňuje mnohem preciznější a účinnější přenos energie do hran při oblouku a výrazně tak zvyšuje lyžařovu stabilitu, zatímco transfer zóna na patce umožňuji lyži jednoduší výjezd z oblouku

                                                                                                                         

PRAŠAN (HIGH RISE PROFIL)

 

          

Prašanový camROCK! Lyže jsou stavěné do hlubokého sněhu způsobem, který nebyl dosud myslitelný. S významným rockerem na špičce a na patce, bez námahy tyto lyže plují sněhem. S camberem ve střední části, jsou lyže vyjímečně stabilní a drží směr ve všech sněhových podmínkách i na tvrdém povrchu. Velmi nízký a široký design špičky lyže „tupý nos" (blunt nose) maximalizuje kontakt hran se sněhem a zároveň snižuje destabilizující vibrace, které jsou běžné u ostatních lyží s rockerem.

                                                                                                             

MODERATE RACE PROFIL

Díky moderate race profilu je iniciace oblouku extrémně jednoduchá. Slalomový tvar špičky a obřákový tvar zbylé části lyže, dovoluje širokou variaci oblouků, od krátkých utažených až po dlouhé uhlazené od jedné strany svahu ke druhé. Bez ohledu na to jak dlouhý oblouk pojedete, bude jízda mnohem zábavnější.

                                                                                                  

 

 

                                                                         

EVO PLATE – deska

Nová deska vyvinutá Nordicou ve spolupráci s Markerem. Stále se zvětšující šířka lyží pod vázáním si vynutila i širší desku, která bude lepé přenášet sílu vydanou lyžařem do hran lyží. EVO deska je o 25% širší než původní XBI a tak umožňuje lepší ovladatelnost a stability moderních širších lyží. Speedpoint pro rychlejší a jednodušší nastavení vázání zůstává.

XCT/XBICT – deska

Plně integrovaná deska upevněná nad dřevěné jádro lyže perfektně převádí lyžařovy pohyby z bot po celé délce lyží a do hran – díky tomu je lyže jako přilepená na sněhu. X-balance systém dodává lyži perfektní kruhový ohyb (žádné zlomy a nepravidelné prohnutí jako u rovných desek), což způsobí přilnavost hran ke sněhu po celé délce lyže a dává celé je úplně pod lyžařovu kontrolu. X-balance převádí tlak po celé délce lyže automaticky a opravuje tak lyžařovy výkyvy v rovnováze, což činí jízdu plynulejší a snadnější.

EDT Technologie

 • U lyží je tato technologie tvořena plátem z karbonové slitiny, který je umístěn od vázání směrem ke špici lyže.
 • U vázání je připojen napevno k lyži, u špice je zasazen do drážek, které mu umožňují mírný pohyb dopředu, kvůli plynulému prohnutí lyží v oblouku.
 • Volba karbonu je záměrná – je tvrdý v torzi, ale pružný v ohybu, takže nasazení a ukončení oblouku je velmi dynamické (díky pružnosti), průběh oblouku je stabilní v jakékoliv situaci, i té nejextrémnější.
 • Maximalizuje přenos a využití energie

I-core

 • Část dřevěného jádra je z jiného dřeva, které  má nižší hustotu a tím sníženou hmotnost.
 • Využívá se u lyží, u kterých se očekává přenášení nebo chůze (hike) na místo, odkud chcete jet
 • Lehčí jádro neznamená ztrátu výkonnosti při jízdě!

Partial Sidewall

 • Částečný sidewall – nalezneme u Sportmachine řady či juniorských lyží
 • Podpora, tvrdost a bezpečnost pod vázáním, lehkost a pružnost na špici

Konstrukce lyží:

Full twin V:

 •  v korespondenci s X balance systémem – po okraji lyže jdou 2 výztuhy (nad jádrem lyže) od vázání ke špici a k patě lyže ve tvaru V.
 • Funkčně podporuje X-Balance – viz výše.
 • Dřevěné jádro od hrany ke hraně, které bývá podpořeno výztuhami (active double titanium – dva titanové pláty, active titanium – jeden plát, CA – karbon)
 • Maximální přenos a rozložení energie od špičky k patě lyže, menší váha, čistější průjezd obloukem a perfektní kontrola nad lyží

Energy Frame:

 • Double titanium: Extrémně tvrdé dřevěné jádro „od hrany k hraně“ dřevo, podpořené dvěma titanovými pláty – To nejtvrdší co Nordica nabízí (závodní lyže, Ace of Spades) – pružné, dynamické, ale zároveň tvrdé a stabilní
 • CA:  dřevěné jádro od hrany k hraně vyztužené karbonovým plátem – dobrá výkonnost, stabilita a spolehlivost za všech sněhových podmínek
 • Double Wood CA: jádro lyže tvořené dvěma dřevěnými kostkami u hran, střed jádra je kompozit
 • Composite: u dětských lyží – pěna

Partial sidewall:

viz výše

Přehled a charakteristika řad

(jednotlivé modely najdete v katalogu, technologie výše)

Použité zkratky:

SL – slalom
GS – giant slalom (obří slalom)
NFS – natural foot stance
DPC – dynamic performance code
FSE – full shock eraserAggressive Frontside

(Fire Arrow)

Moderní řada vybavení, která je evolucí all mountain kategorie – univerzální do všech podmínek. Lyže precizní na tvrdých površích, plavající na měkčím sněhu. Ideální od průměrných až po výkonnostní lyžaře! Boty s nejnovější 45°technologií upnutí nohy v botě. Nepřekonatelná fixace paty a nártu!

Lyže:

 • Profil: Rapid Race, Moderate Race
 • Technologie: Twin Tip (zvedlá patka), EDT (Fire Arrow 84 EDT), EVO, 
 • Střed lyže: 74-80 (univerzální jak na sjezdovku, tak mimo ní)
 • Systém dvojí geometrie – špička SL, zbytek lyže GS – rychlý nástup do oblouku a výjezd z něj (SL rádius), plynulé a stabilní vedení oblouku za všech podmínek
 • Moderní design

Charakteristika:

 • Lyže určená pro lepší lyžaře, kteří chtějí využít všeho co hory nabízí – od upravených sjezdovek po měkčí sníh i prašan. Lyže vznikly vývojem řady all mountain. Kombinace nejlepších vlastností all mountain (univerzálnost, nadnášení v hlubokém sněhu) a front race (stabilita v rychlosti, dynamika a dokonalý přenos energie)
 • Lyže pro lidi kteří jsou „mladí na duši“ a chtějí si užívat volnosti a všeho co hory nabízí
 • Do český podmínek naprosto ideální lyže – výkonnost a preciznost ráno na upravených svazích, nadnášení (plavání) odpoledne v horších podmínkách – neztrácí na výkonu

Boty:

 - Technologie: DPC, 45° Instep retention, EDT, šířka 100mm, vysoce přilnavé podrážky
 - Nový

 

 

 

Nordica - Front RaceFront race

(Dobermann)

Již klasická skupina lyží a bot, které jsou dlouhodobým evergreenem značky Nordica. Od World cup řady na specifické disciplíny po univerzálnější z nich odvozené. U této řady je kladen důraz především na výkon a precizní rychlou a dynamickou jízdu. Pro velmi dobré lyžaře.

Lyže

 • profil: Full Cam
 • Technologie: EDT, XBI CT, EVO
 • Střed lyže: 67-72

Nordica - DobermannCharakteristika: Tvrdé lyže pro výkonnostní lyžaře. Určené pro tvrdé a upravené povrchy. Příliš se nehodí do hlubokého a rozbředlého sněhu. Skončila řada MACH, která byla uzpůsobená spíše do rychlostí a volnější jízdu. V současné době přetrvala řada Spitfire, která je spíše točivější – krátký a střední oblouk (málokdo jezdí už jen vyloženě dlouhé oblouky – lidé jezdí kratší, více řezané a chtějí spíše univerzální lyže, kdo chce jezdit dlouhé oblouky volí přímo GS PRO).

Boty

 - Technologie: EDT, šířka 95-98, FIS profil (výška boty od povrchu), šněrování vnitřních botiček (modely 130 a 150), race konstrukce skeletu
 - Nejznámější bota společnosti Nordica, která v portfoliu vydržela již 20 let
 - Závodní boty, úzký profil, vysoká flexe, pro expertní jezdce, není dbáno na pohodlí, ale na výkonnost


Free touring

Nová kategorie, které se vyvinula z All mountain a bere ohledy na potřeby a přání lyžařů, kteří rádi jdou do volného terénu po hřebenu (cca 20 minut chůze – HIKE2RIDE) a po sléze sjíždí v prašanu či jiných extrémních podmínkách. Zároveň se však svou univerzální konstrukcí hodí i na jízdu na sjezdovce.

Lyže

 • Profil: high rise, early rise
 • Technologie:Energy CA P-Core, kůže (předem ustřižená na danou velikost a geometrii), možnost namontování různých druhů vázání
 • Charakteristika: Lyže především do volného terénu, ale i na sjezdovky. Uzpůsobeny pro nošení nebo chůzi na kratší vzdálenosti (nejsou to přímo skialpy) – lyžař se vyveze lanovkou na vrchol hory, přejde či traverzuje určitou vzdálenost a poté jede ve volném terénu.

 

 

(Hell & Back 2013/2014)

Řada Hell & Back se řadí mezi nejvšestrannější kategorii vůbec, která je vhodná jak na upravené shjezdovky tak do hlubokého sněhu.

Lyže

 • Profil: blunt nose, early rise
 • Technologie: i-core
 • Charaketeristika: Lyže jak do volného terénu tak na sjezdovky. Díky konstrukci, která vyuřívá dva druhy dřeva o rozdílné tuhosti je lyže dostatečně tvrdá ašak lehká  

  

 Ostatní kategorie

FREE Ski

Kategorie určená na rampy, překážky a do snowparku. Dynamické lyže mají možnost namontování vázání do středu, což je podstatné pro stabilitu při skákání. Twin Pop profil je přímo určený pro Park&Pipe. Závodníci jezdící na Nordica patří k absolutní světové špičce. Boty následují moderní trend značky Nordica a třípřezkový koncept pro perfektní upevnění nohy, což zvyšuje výkonnost lyžaře a zabraňuje pohybu nohy a nestabilitě při dopadu. Další technologie bot – FSE, DPC, 45° Instep retention, Gumová podrážka.

All terrain Freestyle

Kategorie určená do volného terénu a především do prašanu. Velmi široká geometrie lyží a high rise nebo early rise profil jim dodává nepřekonatelné nadnášení a stabilitu v hlubokém sněhu. Lyže jsou velmi univerzální a i průměrně pokročilí lyžaři si velmi rychle zvyknou na jejich šířku a skvěle je využijí i na upravených sjezdovkách. Jejich hlavní síla je ovšem v prašanu! Skákání ze závěje do závěje a užívání si prašanu a volnosti nikdy nebylo dokonalejší!

Počítadlo návštěv